Рослинництво

Посадка і догляд лаванди у відкритому ґрунті | Вирощування розсади лаванди

коли садити лаванду

Лаванда – садовий кущ із яскравими квітами та чарівним ароматом. Дізнайтесь, коли садити лаванду, щоб насолоджуватись її красою! Ця рослина проста в догляді, а її тонкий, спокусливий шлейф заворожує всіх. Садіть лаванду навесні або восени для найкращого результату, про це пише – Farmvi.


Ця стаття, присвячена прекрасній рослині Лаванда: посадка, вирощування, розмноження. У ній зібрано безліч порад про те, як здійснювати вирощування в саду, на дачі, як доглядати за рослиною, догляд влітку, вирощувати у відкритому ґрунті, а також представлені фото.

Опис квітки

Вічнозелений кущ із тонкими, подовженими листочками сріблястого відтінку має декоративний вигляд і яскраво-рожеві або фіолетові відтінки квітів, які зібрані у колосках.

Догляд за лавандою не складний, а її стійкий аромат у саду приваблює комах. Це дуже сприятливо впливає на сусідні рослини, особливо плодові, адже запилення допомагає збільшити врожай. Також запах лаванди має лікувальні властивості й здатен позбавити від головного болю, а специфічний пряний смак надає пікантності будь-якій страві в кулінарії.

Стандартна висота – близько 40 см, але існують види, розміри яких сягають понад 1 метра, і за допомогою правильної обрізки можна надати будь-якої форми. Зазвичай у ландшафтному дизайні цю квітку використовують для:

  • обрамлення доріжок;
  • підкреслення бордюрів;
  • інтер’єру та озеленення балконів;
  • прикрашання лоджій і терас.
Лаванда як трава

Лаванда – рослина, яка затребувана не лише для оздоблення саду. Завдяки своїй багатогранності та чарівним властивостям вона знайшла широке застосування в медицині, косметології, парфумерії, кулінарії та побуті.


Правила посадки

У сприятливих умовах лаванда добре розвивається і росте. Рослина невибаглива, тому пересадку або поділ можна проводити як навесні, так і восени. Про готовність квітки до пересадки можна дізнатися за її зовнішнім виглядом:

  • навесні – набухлі бруньки;
  • восени – затверділе стебло.

Вибір ґрунту та місця

Ідеальним варіантом для вирощування лаванди є пухкий, пористий ґрунт, позбавлений кислотності. Рослина не переносить заболочених ділянок або ділянок із підвищеною кислотністю. У вологому середовищі лаванда також не приживеться, почне гнити і з часом загине.

Якщо підходящої ділянки немає, але є бажання вирощувати квітку, до цієї проблеми можна підійти творчо. Для зниження кислотності та створення сприятливих умов у ґрунт потрібно додати органічні добрива, а також регулярно вносити деревну золу та вапно для насичення ґрунту поживними речовинами. Знизити рівень вологості допоможуть дренажні прошарки.

З вибором освітлення все значно простіше: територія має бути сонячною, у теплому, провітрюваному місці. На затіненій ділянці лаванда також буде рости, але на сонці вона прикрасить сад яскравими, красивими квітами.

Вибір горщика

При посадці у горщики необхідно враховувати особливості кореневої системи – вона досить потужна і глибока, тому краще обирати глибокі, міцні горщики. Також рослина не терпить надмірної вологості, тому горщик обов’язково повинен мати отвір у дні для відведення зайвої води.

Вибір горщика для лаванди
Вибір горщика для лаванди

Посів насіння

Перед посівом насіння зазвичай піддають стратифікації (витримують при температурі 5°C протягом 2 місяців).

При висадці насіння у відкритий ґрунт восени їх необхідно укрити (від заморозків).

Ранньою весною посів здійснюють у підготовлений ґрунт.

Правила посадки саджанців

Кущові саджанці слід садити у глибокі лунки на відстані 30 см один від одного. Ґрунт навколо потрібно періодично очищати від бур’янів і розпушувати для насичення кореневої системи киснем.

Кущики є багаторічними (за правильного догляду) і з року в рік будуть розростатися, створюючи лавандовий килим. Тому місце посадки варто визначити заздалегідь і врахувати ландшафтний дизайн.

Правила посадки саджанців лаванди
Правила посадки саджанців лаванди

Вибір рослин

До вибору рослини слід підходити дуже ретельно, враховуючи всі принципи, переваги та призначення кожного сорту, а також важливо розуміти, з якою метою здійснюється вирощування.

  • Для вирощування у горщиках краще обирати низькорослі, вузьколисті сорти: Hidcote Blue, Rosea, Ledy, Mini Blue тощо.
  • Для вирощування у суворому кліматі, особливо взимку, варто віддати перевагу морозостійким сортам, наприклад, Lavandula angustifolia. Але обов’язково слід подбати про хороше зимове укриття і знімати його не раніше 15 травня.
  • Для вирощування з метою створення косметичних чи парфумерних засобів (лаванда широко використовується для виготовлення олій, парфумів, ароматів) слід обирати теплолюбні сорти: Кримчанка, Південна, Бенетацо.
  • Для використання у квітковій кулінарії та створення сумішей трав і прянощів для харчової промисловості підходить лише один вид – «вузьколистий». Також для приготування чаю, лавандового молока, лимонаду і додавання у десертні продукти можна використовувати лаванду-метелика або широколисту лаванду.

Догляд за лавандою

Полив

У кімнатних умовах або при вирощуванні в горщиках лаванда потребує більш частого поливу, ніж у відкритому ґрунті. Полив має бути помірним і стабільним – не допускайте пересихання ґрунту, але й не заливайте рослину, оскільки надмірна вологість може її зіпсувати.

Щоб зберегти вологу, навколо квітки можна насипати гравій або дрібнозернистий дренаж – це допоможе затримати вологу і захистить рослину від пересихання у спекотні дні.

Обрізка кущів лаванди

Вирощування лаванди на дачі або відкритій ділянці вимагає періодичної обрізки пагонів для підтримки гарного вигляду. Основні правила обрізки:

  • Обрізку проводять після цвітіння пагонів;
  • Зрізати слід не більше 5 см;
  • Обрізати тільки молоді пагони.

Коли обрізати

  • Навесні: Обрізають зрілі квіти старше 2 років, одерев’янілі пагони не чіпають. Кущ обрізають наполовину.
  • Під час цвітіння: Обрізка суцвіть допоможе продовжити період цвітіння та надати кущу гарної кулястої або конічної форми.

Як правильно обрізати лаванду

  • Використовуйте чистий, гострий інструмент.
  • Після досягнення 2-річного віку обрізку проводять під прямим кутом, під час піку цвітіння, зрізаючи пагони посередині квітконосів.
  • У цей період обрізають 1/3 куща. Якщо рослина стара – 2/3 пагонів.
Як правильно обрізати лаванду
Як правильно обрізати лаванду

Добриво та підживлення

  • На початку цвітіння полийте рослину розчином органічних добрив або спеціальним засобом для вирощування (продається у квіткових магазинах).
  • Для створення сприятливих умов навесні, ще з осені удобріть ґрунт компостом шаром близько 3 см.
  • Під час догляду уважно оглядайте рослину на наявність шкідників, головний ворог – гусінь.

Підготовка до зими

Щоб лаванда добре перенесла зиму:

  • Окучте рослину, удобріть шаром землі, присипте сухими ялиновими гілками або листям.
  • Лаванда дуже теплолюбна і погано переносить морози. У суворому кліматі (наприклад, у Сибіру) на зиму вкривайте рослину покривним матеріалом, краї якого добре притисніть або присипте землею.

Розмноження

Красивий кущ лаванди можна виростити як із насіння, так і іншими способами.

Живцювання

Найпростіший спосіб – живцювання, коли використовують молоді пагони. Довжина живця – близько 10 см, довгі пагони ділять на кілька частин.

  • Грунт для укорінення має бути родючим, удобреним, насиченим киснем і добре зволоженим.
  • Живці укорінюють на початку літа, щільно притискаючи до землі.
  • Восени пересаджують на постійне місце, поливають за потреби та готують до зимівлі.

Розмноження відводками

  • Навесні довгі пагони укладають на землю, середину стебла вдавлюють у ґрунт, а кінець підв’язують вертикально до палички.
  • Восени, коли відводок укоріниться, саджанці викопують і пересаджують.

Посадка у відкритий ґрунт

Висаджувати лаванду у відкритий ґрунт можна восени або навесні. Перед цим:

  1. Підготуйте неглибокі ямки (близько 8 см).
  2. Накрийте їх плівкою на 4 дні для випаровування.
  3. Рясно зволожуйте, поливаючи водою.
  4. Вибраний кущ викопайте, відокремте частину з коренем і пересадіть у підготовлене місце.
  5. Під час укорінення рясно поливайте.

Види та сорти лаванди

У природі відомо близько 30–40 видів лаванди, які відрізняються розмірами, забарвленням, формою, ароматом, цілющими властивостями та призначенням. Для вирощування в Україні найбільш підходять морозостійкі види та сорти, які добре адаптуються до місцевого клімату.

Основні види лаванди

ВидХарактеристикаМорозостійкістьВикористання
ВузьколистаВисота до 60 см, вузькі сріблясто-зелені листки, фіолетові суцвіття, цвіте в червні-липні. Довговічна (до 20–25 років), добре розмножується, витримує морози до -35°C за укриття.Дуже високаСади, медицина, кулінарія
ШироколистаВисота до 1 м, широкі листки, великі суцвіття різних відтінків, яскравий терпкий аромат. Цвіте з квітня до кінця літа. Витримує морози до -20°C.Висока/СередняОлії, парфумерія, декор
Гібридна (Лавандин)Виведена в Голландії, великі кущі до 2 м, великі суцвіття, слабкий аромат, декоративна.СередняДекор, зрізка
ЗубчастаТеплолюбна, вирощується як кімнатна, великі суцвіття, слабкий аромат. Не переносить морозів.НизькаДекор інтер’єрів
види лаванди
види лаванди

Популярні сорти лаванди для України

  • Граппенхол
    Висота: 50–60 см. Стебла прямі, зеленувато-сизі. Квіти фіолетово-блакитні, дрібні, але численні, утворюють щільні суцвіття. Цвіте літом і на початку осені. Аромат насичений, квітково-трав’яний. Висока морозостійкість (до -20°C без укриття). Підходить для контейнерів, садового озеленення, зрізу.
  • Munstead
    Висота: близько 50 см. Стебла прямі, мало листя. Квіти світло-бузкові, 2–4 см у діаметрі, схожі на метеликів. Цвіте у липні–серпні. Аромат легкий, розслаблюючий. Морозостійкість середня (у північних та східних регіонах бажано укриття). Використовується для саше, чаю, сухих букетів.
  • Loddon Pink
    Рожеві квіти, компактний кущ, декоративний ефект у квітнику.
  • Alba
    Висота до 1 м. Пагони жорсткі, прямі, листя сіро-зелене. Квіти дрібні, біло-зелені. Цвіте з червня по серпень. Добре росте на сонячних місцях, потребує укриття на зиму.
  • Hidcote
    Висота до 40 см. Яскраві фіолетово-блакитні квіти у густих суцвіттях. Цвіте все літо. Один із найпоширеніших сортів.
  • Dwarf Blue
    Висота близько 40 см. Квіти фіолетові, дрібні. Цвіте з липня по вересень. Посухостійкий, полюбляє легкі та вапняні ґрунти.
  • Rosea
    Рожево-лілові дрібні квіти, цвіте з липня по вересень. Висота до 40 см. Листя зелене з сріблястим ворсом. Любить піщаний, добре дренований ґрунт537.
  • Grosso
    Висота до 60 см. Сині, блакитні або бузкові квіти у колосоподібних суцвіттях. Відома потужним ароматом, довго зберігає декоративність у сухому вигляді. Підходить для зрізки, контейнерів, промислового вирощування6.

Висновок

Для українського клімату найкраще підходять вузьколисті сорти лаванди, зокрема Граппенхол, Munstead, Hidcote, Grosso, Alba, Dwarf Blue та Rosea, які поєднують морозостійкість, декоративність і ароматичні властивості(2,5,6,8). Широколисті та гібридні види частіше використовують у декоративних цілях, а зубчаста лаванда – для кімнатного вирощування.

Цитування:

  1. https://yaskravaklumba.com.ua/ua/stati-i-video/sazhentsy/stilna-i-aromatna-vibirayemo-9-najkrashih-sortiv-lavandi
  2. https://zaxid.net/devyat_naykrashhih_sortiv_lavandi_dlya_sadu_opis_foto_n1588835
  3. https://vseroste.com.ua/blog/lavanda-sorti-osoblivosti-posadki-i-dogliadu
  4. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0
  5. https://nashagradka.com.ua/uk/krashhi-sorti-lavandi-v-ukraini/
  6. https://florium.ua/ua/tov-lavanda-grosso-in-pot/
  7. https://agro-market.net/ua/news/mnogoletnie+tsvetyi/vidy_lavandy_sorta_i_foto/
  8. https://flora-ua.com/Lavandula_angustifolia_ua

Яка ваша реакція?

Захоплено
0
Радісна
0
Сподобалася
0
Не зрозуміло
0
Дурниці
0

Залиште відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ще більше:Рослинництво

Наступна стаття:

0 %